Navigácia a lokalizácia vo vnútri budov je jedným z aktuálnych technologických trendov. Má výrazný vplyv na maloobchod a uľahčuje každodenný život napr. vo veľkých nákupných centrách.

Navigácia vo vnútri budov
Navigácia vo vnútri budov

Navigácia vo vnútri budov prispieva k príjemnému nakupovaniu alebo rýchlej orientácii v biznis centrách. Hlavná funkcia aplikácie je založená na miestnej navigácii pomocou kombinácie technológií Wi-Fi a Bluetooth. V praxi sa dá použiť v supermarketoch, kancelárskych budovách, nemocniciach alebo dokonca na veľtrhoch.

S využitím triangulácie, Wi-Fi a Bluetooth je možné vašu polohu v rámci budovy určiť s presnosťou na niekoľko centimetrov, teda nie niekoľkých metrov ako pri bežnom GPS vonku. Polohovanie cez Wi-Fi je pre používateľov úplne bezpečné a neohrozuje súkromie vašich údajov. Tvrdí to Vojtěch Strnad z digitálnej agentúry WDF.

Pomôže aj proti COVID-19

V kancelárskych budovách pomôže rýchlo zorientovať nových zamestnancov, nájsť kolegov alebo nájsť voľné zasadacie miestnosti či voľné pracovné miesto. To má veľký význam aj pri riešení umiestnenia zamestnancov v súvislsti s ochrnou proti COVID-19. Významnú úlohu môže takáto navigácia zohrávať aj v oblasti bezpečnosti, kde vás v prípade nehody navedie k najbližšej únikovej ceste. Výhodná je aj pre ľudí so zdravotným postihnutím pri hľadaní bezbariérových trás alebo pri orientácii pomocou hlasového asistenta.

Najväčší potenciál však majú maloobchodné priestory a obchodné centrá. Vďaka inteligentným funkciám, ako je nákupný zoznam, ušetríte čas pri nakupovaní. Ak niečo také zažijete, je pravdepodobné, že sem budete chodiť nakupovať častejšie. Navigácia naplánuje najrýchlejšiu trasu od položky k položke na nákupnom zozname. Môže ho dokonca zdieľať a upravovať s rodinou alebo si odškrtávať položky počas nakupovania.

Vďaka miestnej navigácii máte okamžitý prehľad o tom, kde sa nachádza hľadaný tovar a ako sa k nemu čo najrýchlejšie dostať. V rámci takejto navigácie potom môžete nastaviť trasy. Ak chcete napríklad v nákupných centrách navštíviť len obchody s obuvou, navigácia vám ponúkne správnu trasu.

Nový zdroj údajov pre marketing

Pre poskytovateľov takejto navigácie sú zozbierané údaje mimoriadne cenné. V reálnom čase totiž poskytujú informácie o správaní sa návštevníkov a môžu odhaliť potenciál na zlepšenie predaja.

Navigácia vo vnútri budov
Navigácia vo vnútri budov

Pomocou lokálnej navigácie sa dá získať prehľad o tom, kde sa potenciálmi zákazníci práve nachádzajú, známe sú aj ich trasy v supermarkete, ako dlho a kde sa zdržiavajú a kedy sú špičky.

Podobne môže byť pre návštevníkov zaujímavé dozvedieť sa o aktuálnych akciách v obchodoch, v ktorých sa práve nachádzajú. Ak vám to pripomína hru, nemýlite sa. Navigácia nájde uplatnenie aj pri prepojení s herným priemyslom. Aplikáciu možno ľahko prepojiť s inými klubovými programami a prepojiť ju s push notifikáciami. A to napríklad na základe aktuálnej polohy zákazníka v supermarkete.

Servis aj na dovolenke

Aplikácia s miestnou navigáciou je vhodná aj pre cestovný ruch, špeciálne pre hotelové rezorty. Aplikácia sa stará o celý cyklus hostí. To znamená, že pred samotnou cestou budete nať možnosť získať všetky informácie o destinácii a ubytovaní, prečítať si recenzie, pozrieť si videá, overiť dostupnosť, získať letenky a potom si rezervovať pobyt. Môže si ľahko rezervovať stôl v miestnych reštauráciách bez znalosti pomerov. Môžete si tiež ľahko zariadiť odchod z hotela, dopravu na letisko a rezervovať si ďalšiu návštevu.

Zdroje: WDF, vlastné

Prečítajte si tiež

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu