Po dlhých rokoch čakania sme sa dočkali služby Apple Pay, ktorá umožňuje používateľom Apple zariadení platiť iba za pomoci iPhonu alebo Apple Watch. Táto služba bola oficiálne spustená na konci júna tohto roku. Od tejto doby ju začalo využívať množstvo používateľov a stále zaznamenáva nárast.

Za úspechom Apple Pay stoja hlavne banky, ktoré s kalifornským gigantom uzavreli zmluvu a túto službu podporujú. Už v prvej vlne podporuje Apple Pay množstvo bankových inštitúcií a ďalšie sa postupne pridávajú. V čase tvorby tohto článku to sú: mBank, Slovenská sporiteľňa, Tatra Banka, J&T banka, Revolut, N26, 365.bank a Poštová banka. Podporované sú aj služby Boon., Monese a Edenred (prevádzkovateľ Ticket Restaurant). V ďalšom kole by mala pribudnúť VUB banka.

Ako nastaviť Apple Pay?

Základom je natívna aplikácia Wallet (peňaženka), kde vás už čaká nová položka – Pridať kartu. Na túto možnosť treba kliknúť, následne vám budú poskytnuté základné informácie o Apple Pay a v ďalšom kroku pridávate samotnú kreditnú alebo debetnú kartu podporovanej banky – treba zadať číslo karty a bezpečnostný CVV kód. My sme hneď na úvod pridávali tri karty – mBank, Revolut a N26.

Ak si otvoríte aplikáciu podporovanej banky, tak vám každá okamžite ponúkne možnosť pridania karty do Apple Pay/Wallet, pričom stačí prejsť základnou verifikáciou osoby. Nie je však nutnosťou mať nainštalovanú aplikáciu danej banky.

Ďalším krokom je odsúhlasenie používania tejto služby ako celku a overenie vašej platobnej karty. To je možné viacerými spôsobmi, pričom to záleží na samotnej banke. V prípade mBank je to buď SMS správou, v ktorej vám bude zaslaný bezpečnostný kód alebo kartu aktivujete prostredníctvom aplikácie mBank. My sme využili druhú možnosť, ktorá je rýchlejšia. V nasledujúcom kroku sa dozviete o používaní funkcie Apple Pay, ktorá funguje na základe NFC (Near Field Communication) a tokenizácie údajov. Bezkontaktne je možné platiť všetkými Apple zariadeniami, ktoré disponujú NFC technológiou. Celý proces bol za pár minút hotový a my sme išli platiť iPhonom. Konečne!

Nastavenie Apple Pay v niekoľkých jednoduchých krokoch

Ako prebieha platba iPhonom a Apple Watch?  

Stačí priložiť iPhone k platobnému terminálu, pričom sa vám automaticky otvorí aplikácia Wallet s predvolenou kartou. Následne je potrebné dvakrát stlačiť tlačidlo napájania (iPhone X a novšie) a overiť identitu – FaceID. Staršie zariadenia vyžadujú iba overenie TouchID, tlačidlo napájania stláčať netreba. Hotovo – zaplatené! Ak chcete platiť inou ako predvolenou kartou, tak otvoríte aplikáciu Wallet, vyberiete požadovanú platobnú kartu a podržíte zariadenie pri platobnom termináli. Po úspešnej transakcii sa pod kartou objaví hláška hotovo s modrou fajkou. Netrvá to viac ako sekundu. Výhodou je, že NFC čip v iPhonoch je veľmi výkonný, pričom netreba držať telefón dlho a v tesnej blízkosti terminálu.

Majitelia Apple Watch si môžu platobné karty z iPhonu presunúť do hodiniek (táto možnosť je automaticky ponúknutá – karty sa zrkadlia), resp. do aplikácie Wallet v hodinkách a platiť prostredníctvom nich aj bez prítomnosti iPhonu. Na Apple Watch je tiež potrebné stlačiť dvakrát tlačidlo pod korunkou. Platby fungujú aj off-line, takže pripojenie na internet nie je nutnosťou.

Platby prostredníctvom Apple Pay vždy vyžadujú autentifikáciu používateľa – aj do sumy 20 eur.

Predvolenú kartu si môžete v aplikácii Wallet nastaviť dlhším podržaním a presunutím karty na prvú pozíciu. Vrchná časť aplikácie obsahuje platobné karty a spodná – lístky, letenky a rôzne klubové karty. V natívnych nastaveniach sa dá zmeniť aj spôsob aktivácie/otvárania aplikácie Apple Pay (dvojklik na tlačidlo napájania), a tiež tu povoľujete platby na Macu. Ak platíte v nejakom e-shope prostredníctvom Apple Pay, tak môžete platbu potvrdiť aj na iPhone. Takéto platby majú mnohé výhody a hlavne sú maximálne zabezpečené (obchodník vidí iba virtuálne – jednorazové číslo a žiadne údaje o vašej osobe sa nezdieľajú). Apple Pay je najzabezpečenejšia forma mobilných bezkontaktných platieb.

Ďalšie služby pre platby smartfónom a inteligentnými hodinkami

Apple Pay spôsobuje v posledných týždňoch na Slovensku najväčší rozruch, nie je však jedinou službou svojho druhu. K dispozícii máme aj ďalšie služby, ktoré fungujú veľmi podobne.

Google Pay

Google Pay je veľmi známa služba na platenie smartfónom so systémom Android. Na Slovensku funguje viac ako rok a medzičasom sa rozrástol počet bánk, ktoré ju podporujú a aj množstvo smartfónov s NFC čipom.

Aby ste mohli Google Pay využívať, budete potrebovať telefón s NFC čipom a Androidom vo verzii aspoň 5.0

Google Pay dnes na Slovensku podporujú tieto banky a služby: 365.bank, boon., Fio banka, J&T banka, mBank, N26, Poštová banka, Prima banka, Revolut, Slovenská sporiteľňa a VÚB.

Pokiaľ vaša banka neumožňuje platby cez Google Pay a chceli by ste ich využívať, môžete si vytvoriť bezplatný účet bez poplatkov za vedenie účtu či karty v 365.bank alebo vyskúšať službu Revolut, ktorá je taktiež bez poplatkov.

Platenie telefónom cez Google Pay funguje na Slovensku už viac ako rok

Ako funguje platenie cez Google Pay

Kartu si do telefónu pridáte pomocou aplikácie Google Pay, ktorá je dostupná v Obchode Play. Pridanie karty overíte číslom z SMS správy, ktorú vám zašle vaša banka.

Pri platení do 20 eur stačí iba rozsvietiť displej, telefón netreba odomykať. Pri platení nad 20 eur je potrebné telefón odomknúť zadaním PIN kódu alebo snímačom odtlačkov prstov. V niektorých prípadoch sa však môže stať, že telefón bude vyžadovať opätovnú verifikáciu – je to bezpečnostný prvok. Nezľaknite sa teda, keď pri platení nad 20 eur priložíte telefón k terminálu a na obrazovke smartfónu sa zobrazí výzva, aby ste ho opäť odomkli. Po kontrolnom odomknutí ho znova priložíte k terminálu a platba prebehne v poriadku.

A čo inteligentné hodinky

Inteligentné hodinky so systémom WearOS sa na Slovensku zatiaľ oficiálne nepredávajú. Google preto blokuje aplikáciu Google Pay v hodinkách WearOS. V pravidelných intervaloch ju v hodinkách vypína. Je možné ju síce manuálne aktivovať, avšak robiť to pred každou platbou je otravné.

Doplnené: Google v nedávnej aktualizácii (cca v júni 2019) sprísnil blokovanie aplikácie Pay v hodinkách WearOS, takže si ju už nespustíte ani manuálne.

Garmin Pay a Fitbit Pay

Ak chcete platiť inteligentnými hodinkami, ktoré nie sú od Applu, do pozornosti dávame služby Garmin Pay a Fitbit Pay. Tie sú od tohto roka dostupné aj na Slovensku. Ako prvá prišla s týmito službami 365.bank, následne ich do svojho portfólia pridala aj Poštová banka. Platenie pomocou Garmin a Fitbit Pay umožňuje aj Slovenská sporiteľňa.

Garmin a Fitbit Pay na Slovensku podporujú tieto banky a služby: 365.bank, Poštová banka, Revolut (v testovacej prevádzke, nie všetky karty sú podporované) a Slovenská sporiteľňa.

Pri testovaní služby Revolut sme mali problémy s pridaním našej karty do Fitbit Pay. Je to dané tým, že podpora je v tomto prípade aktuálne v testovacej prevádzke, a to aj napriek tomu, že ju Fitbit uvádza na svojom webe ako plne funkčnú.

Na Slovensku už môžeme platiť fitness hodinkami aj fitness náramkom

Ako funguje platenie cez Garmin a Fitbit Pay

Kartu si pridáte do inteligentných hodiniek alebo fitness náramku cez oficiálnu aplikáciu Garmin Connect, resp. Fitbit. Podmienkou je, aby ste mali nositeľné zariadenie týchto značiek, ktoré je vybavené NFC čipom a podporuje bezkontaktné platby. Zoznam zariadení nájdete na weboch oboch výrobcov. Pridanie karty overí vaša banka SMS správou.

Následne stačí aktivovať funkciu platenia podržaním konkrétneho tlačidla hodiniek. Na displeji sa zobrazí platobná karta a hodinky môžete priložiť k platobnému terminálu.

Hodinky značky Garmin aj Fitbit vyžadujú, aby ste zadali bezpečnostný PIN kód každých 24 hodín, resp. vždy, keď si opäť nasadíte hodinky na ruku a budete chcieť platiť. Tento PIN kód je bezpečnostným prvkom, aby sa nestalo, že s vašimi hodinkami zaplatí niekto cudzí, ak by ste ich stratili alebo by vám ich ukradli.

A čo Samsung Pay?

Na Slovensku máme aktuálne k dispozícii platobné služby Apple Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay a Google Pay. Chýba ešte Samsung Pay, ktorý umožňuje platiť inteligentnými hodinkami od Samsungu. Táto platobná služba expanduje v Európe veľmi pomaly a momentálne nie je známe, kedy by mohla byť dostupná na Slovensku.

Na článku spolupracoval Roman Kadlec.

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE

Nechajte nám správu