Aj na Slovensku sú ľudia, ktorí majú naozaj veľa peňazí a chcú to najlepšie. Práve pre nich teraz na náš trh prichádza elektrická luxusná limuzína EQS 50, ktorú sme si boli pozrieť na zámku v Pezinku.

redakčné predstavenie Mercedes EQS

Plnoelektrický luxusný sedan Mercedes EQS 450+ je v cene od 113 970 eur s DPH, ale najvyšší model EQS 580 je za 140 856 eur. Verzia EQS 450+ má výkon motora 245 kW a EQS 580 4MATIC prichádza s výkonom 385 kW. Reálne prídu na trh na konci septembra ale Mercedes už má prvé objednávky teraz a to od ľudí, ktorí ho naživo nevideli.

Mercedes EQS 350
Mercedes EQS 350

Metalický lak a kožené čalúnenie sú na Slovensku súčasťou sériovej výbavy. EQS je prvý model založený na modulárnej architektúre pre elektrické vozidlá luxusnej a vyššej triedy. Teito vozidlá spájajú novým spôsobom technológiu, dizajn, funkčnosť a konektivitu. Je tu napr. aj aktualizácia výbavy vozidla vez bezdrôtové pripojenie a to bez toho, aby ste museli navštíviť servis.

V priebehu obmedzeného časového obdobia bude nová EQS v ponuke aj vo verzii Edition 1: športový vzhľad exteriéru vozidla dodávajú línia AMG Line a 21-palcové kolesá. K najzaujímavejším prvkom interiéru patrí farebná koncepcia, ktorá sa dodáva len vo verzii Edition 1, a vysokokvalitné prvky komfortnej výbavy. Je tu čalúnenie z kože designo napa vo farbe nevská sivá/reflexná modrá, komfortné sedadlá vrátane bedrovej opierky prispôsobiteľnej v štyroch smeroch a osvetlenia kriviek.

Technická výbava

K dobrému dojmu z dynamiky a manévrovateľnosti EQS prispieva sériové riadenie zadnej nápravy s uhlom natočenia kolies až 4,5°. Alternatívne si možno objednať riadenie zadnej nápravy s natočením až 10°. To umožní priemer otáčania viac ako päť metrov dlhého vozidla EQS na úrovni 10,9 metra. Táto vlastnosť sa dá aj dodatočne dokúpiť, inými slovami, v lacnejšej verzii je väčšie otáčanie zablokované a dá sa odblokovať.

Mercedes EQS 580
Mercedes EQS 580

Predvýbava pre inteligentného parovacieho pilota je súčasťou parkovacieho balíka s funkciami parkovania ovládanými na diaľku. Vďaka tomu je EQS pripravená na Automatizovanú parkovaciu službu (AVP, SAE úroveň 4). S príslušnou službou Connect má vozidlo na palube techniku potrebnú na plnoautomatizované zaparkovanie a vyparkovanie, resp. zaparkovanie a vyparkovanie bez vodiča. Podmienkou je, aby boli parkovacie domy vybavené infraštruktúrou AVP a aby vnútroštátne predpisy dovoľovali takúto prevádzku.

Absolútnym vrcholom v interiéri je hyperobrazovka MBUX Táto veľká, klenutá obrazovka sa tiahne takmer od jedného stĺpika A k druhému stĺpiku A. Tri obrazovky sú umiestnené pod krycím sklom a vizuálne sa zlievajú. S OLED displejom s uhlopriečkou 12,3 palca pre spolujazdca vzniká vlastná oblasť zobrazovania a ovládania.

Auto sa stará aj o kvalitu vzduchu. Systém je postavený na filtrácii, senzorike a úprave vzduchu. Filter HEPA(High Efficiency Particulate Air) na veľmi vysokej úrovni filtrácie odfiltruje jemný prach, drobné častice, peľ a ďalšie látky z privádzaného vonkajšieho vzduchu. Vrstva aktívneho uhlia znižuje obsah oxidu siričitého a oxidov dusíka, ako aj zápachov v interiéri. Predklimatizovanie umožňuje vyčistenie vzduchu v interiéri ešte pred nastúpením do vozidla. Hodnoty jemného prachu mimo a vnútri vozidla sa navyše zobrazujú v systéme MBUX.

Vďaka komplexnej zvukovej odozve vozidla je zásadný prechod z vozidla so spaľovacím motorom na elektrické vozidlo v EQS aj počuteľná. K dispozícii je individuálne zvukové nastavenie. V kombinácii s ozvučovacím systémom Burmester má EQS na palube dva zvukové svety: Striebristé vlny a Čulý tok. Ozvučovací systém Burmester zahŕňa 15 reproduktorov a ponúka systémový výkon 710 wattov.

Mercedes EQS 580
Mercedes EQS 580

Balíky výbavy

Pokročilý balík plus obsahuje balík asistenčných jazdných systémov plus, parkovací balík s 360-stupňovou kamerou, svetlomety DIGITAL LIGHT, automatickú klimatizáciu THERMOTRONIC, ochranu vozidla URBAN GUARD plus, panoramatickú posuvnú strechu a ozvučovací systém Burmester. V prípade technológie DIGITAL LIGHT obsahuje každý svetlomet svetelný modul s troma výkonnými svetelnými diódami, ktorých svetlo sa láme a smeruje pomocou 1,3 milióna mikro zrkadiel. Revolučná technológia svetlometov navyše dokáže na vozovku premietať pomocné značky alebo výstražné symboly. Novinkou sú dve asistenčné funkcie: EQS dokáže zobraziť začiatok zmeny jazdného pruhu a varovať, prípadne upozorniť na smer, keď asistent udržiavania v jazdnom pruhu alebo asistent sledovania mŕtveho uhla rozpozná nebezpečenstvo.

Prvotriedny balík privádza EQS na vrchol výbavy. Dodatočne k súčastiam pokročilého balíka a pokročilého balíka plus sa dodávajú tieto prvky výbavy: projekčný displej, multifunkčná telefónia a parkovací balík s funkciami parkovania ovládaného na diaľku.

Ešte viac komfortu ponúka prvotriedny balík plus. Okrem súčastí pokročilých balíkov a prvotriedneho balíka sú vo výbave zahrnuté viackrivkové sedadlá pre vodiča a spolujazdca, balík ENERGIZING vpredu, ako aj balík AIR-BALANCE.

Mercedes me Charge

So službou Mercedes me Charge zákazníci od roku 2021 na každej verejnej nabíjacej stanici tejto siete v celej Európe nabíjajú svoje vozidlá vždy ekologickým spôsobom. Vysokohodnotné potvrdenia o pôvode sú zárukou toho, že sa do siete dostane toľko zelenej energie z obnoviteľných zdrojov, koľko sa odoberie prostredníctvom služby Mercedes me Charge. Na prvé tri roky zákazníci získavajú zákazníci EQS v cene predplatné služby Mercedes me Charge a teda aj zelené nabíjanie. Ďalšou výhodou je služba IONITY: Bez obmedzenia: všetci zákazníci EQS v Európe môžu so službou Mercedes me Charge používať sieť rýchlonabíjacích staníc IONITY jeden rok od aktivácie bez nákladov na nabíjanie.

Najdôležitejšie údaje

  EQS 450+EQS 580 4MATIC
Náhon Náhon zadných kolesiesnáhon na všetky kolesá
Elektrický stroj (elektrické stroje)TypPermanentne aktivovaný/-é synchrónny/-e elektromotor/-y (PSM)
Výkon (špičkový)kW245385
Krútiaci moment (špičkový)Nm568855
Max. výkon nabíjania jednosmerným prúdomkW200200
Čas nabíjania[4] z rýchlonabíjacej stanice (jednosmerný prúd)min3131
Zrýchlenie 0 – 100 km/hs6,24,3
Maximálna rýchlosť[5]km/h210210
Kombinovaná spotreba (WLTP)kWh/100 km19,8-15,621,2-18,4
Emisie CO2 (WLTP)g/km00
Kombinovaná spotreba (NEDC)kWh/100 km18,9-16,219,6-17,6
Emisie CO2 (NEDC)g/km00
Cena odeur s DPH113 970,00140 856,00

Galéria

  • Mercedes EQS 580
  • Mercedes EQS 580
  • Mercedes EQS 580
  • Mercedes EQS 580
  • Mercedes EQS 580
  • Mercedes EQS 580
  • Mercedes EQS 580
Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu