12. septembra firma Apple predstavila svoje najnovšie produkty, medzi nimi aj najdrahší smartfón v histórii firmy, iPhone XS Max.

Analytici firmy Picodi spočítali koľko musia Slováci a obyvatelia iných štátov pracovať, aby si na novinku od Apple zarobili. Výpočty sa opierajú o oficiálne odporúčané ceny od Apple na model iPhone XS s pamäťou 64 GB v jednotlivých krajinách a o oficiálne údaje o priemernej mzde v týchto štátoch.

Mnohí by čakali, najlepší pomer ceny iPhone-u a priemernej mzdy nájdeme v USA, domácom trhu firmy Apple. Ukázalo sa však, že najrýchlejšie si na horúcu novinku od Apple zarobia ľudia z rozvinutých európskych krajín a obyvatelia Spojených arabských emirátov. Napríklad priemerný Švajčiar musí pracovať len 5,1 dňa, obyvateľ Luxemburska len necelých 7 dní a v Nórsku musia priemerne v práci stráviť 7 a pol dňa. Medzi krajinami, kde na najnovší iPhone netreba pracovať veľmi dlho, sa umiestnili a Spojené arabské emiráty, kde stačí 7,6 dňa práce. V Spojených štátoch treba v práci stráviť priemerne „až“ 8,4 dňa.

Už vieme, že na Slovensku bude nový iPhone stáť 1 149 eur. Podľa Štatistického úradu SR bola priemerná hrubá mzda v prvom polroku 2018 rovná 980 eur (748 eur v čistom), Priemerný Slovák teda musí v práci stráviť 33,1 dní, aby si zarobil na nový iPhone XS.

Najdlhšie musia na cenu iPhone XS zarábať obyvatelia Filipín, neuveriteľných viac než 156 dní. Takmer pol roka. Ťažko sa na nový telefón bude zarábať aj v Pakistane. Pri tamojšej priemernej výplate, treba v práci stráviť viac ako 88 dní.

iPhone Štatistické údaje pre Slovensko a ďalších 41 krajín sveta

Metodológia

Analýza využila oficiálne zverejnené ceny smartfónu Apple iPhone XS vo verzii 64 GB v 42 krajinách a verejné údaje o priemerných mzdách v týchto krajinách za najnovšie dostupné obdobie (2017 alebo novšie).

Autor prieskumu: firma Picodi.com,

Viac na tejto stránke 

Viac o cenách nového iPhone

iPhone XS, XS Max a XR: Toto sú slovenské ceny iPhonov pre rok 2018 (doplnené)

Značky:

Nechajte nám správu