Rozhodol o tom jej organizátor a to po tom, ako v tomto roku zmenil termín a formu tejto výstavy. Ono koncu napovedal aj neustále klesajúci trend počtu návštevníkov za posledných päť rokov. Koniec CeBITu tak prišiel po 33 rokoch jeho trvania. Organizátori to ohlásili v stredu 28. novembra 2018.

Pripomeňme si, že výstava CeBit bola povedzme pred 10 rokmi v podstate povinná jazda, úplne najväčšia výstava IT techniky v Európe bez konkurencie. Ako novinári sme na nej prežili celý týždeň a stále bolo čo robiť. Veľké firmy v tej dobe –  Microsoft, HP, Compaq, IBM či Dell – si na marcový termín konania CeBITu nechávali svoje tromfy a v prvý novinársky deň tak jedna tlačovka striedala druhú.

Výstava sa konala tradične v Hannoveri, čo je mesto na severe Nemecka. Je ho hlavné mesto Dolného Saska a v dobe výstavy tam bývalo celkom chladno. Na výstavisku však bolo stále horúco. Špecialitou Hannoveru bolo to, že v dobe konania CeBITtu fungovali jednosmerné diaľnice. Ráno sa šlo vo všetkých jazdných pruhoch od mesta k výstavisku a večer zase opačne – od výstaviska k mestu a k letisku. Kto chcel ísť opačným smerom, musel použiť bočné cesty mimo diaľnice.

Na CeBIT tradične chodili nemecké politické špičky – Angela Merkelová takmer každý rok. Ako hosť tu bol aj americký herec a v tej dobe guvernér Kalifornie, Arnold Schwarzenegger, CeBIT si prišlo pozrieť tradične pol milióna návštevníkov, rekord bol v roku 2001 s počtom cez 800 000.

Tie časy sú však dávno preč. CeBIT doplatil v podstate na svoj bývalý úspech. Stal sa viac nemecký ako medzinárodný a hlavne nedokázal pretransformovať odbornú verejnosť na všeobecnú. Organizátor tiež pýtal od vystavovateľov príliš vysoké poplatky vzhľadom na to, koľko sem prišlo ľudí a tí sa celkom prirodzene začali orientovať inde.

Namiesto CeBITu sa povinnými jazdami stali CES v Las Vegas, MWC v Barcelone a IFA v Berlíne. Tieto výstavy sú pritom viac orientované na bežných spotrebiteľov a doslova praskajú vo švíkoch. CeBITu brala vietor z plachát hlavne výstava MWC, ktorá sa koná vo februári a firmy zamerané na smartfóny a mobilné technológie svoje želiezka v ohni ukazujú práve tu. Nečakajú na akýsi skostnatený CeBIT.

Ikonická výstavná hala v Hannoveri

Svoj posledný boj odohral CeBIT v tomto roku, keď sa snažil vyhnúť tlaku MWC a presunul svoj termín konania na leto. Aby sem dostal viac ľudí, v podstate rozdával vstupenky a urobil z toho ľudovú veselicu, ale na nemecký spôsob. Niečo ako Oktoberfest. Žiaľ, nezabralo to, resp. prišlo to príliš neskoro. Prišli sme tak o jednu z výstav, kde sa z nášho pohľadu ešte stálo dalo niečo zaujímavé nájsť. Odpočívaj v pokoji CeBIT, mali sme ťa radi.

V tejto súvislosti sa dosť špekuluje o mieste konania výstavy MWC. Hlavne v dobe, keď sa diskutovalo o tom, či Barcelona je v Katalánsku alebo v Španielsku, sa majitelia mamutieho hannoverského výstaviska zaujímali o to, aby sa MWC konalo práve tu. A táto myšlienka stále žije. V každom prípade ďalší ročník MWC sa bude konať na tradičnom mieste v Barcelone a my tam samozrejme budeme. A prinesieme naše tradičné reportáže.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu