Zisky spoločnosti Samsung by mohli klesnúť o viac ako polovicu.

Analytici očakávajú, že zisky spoločnosti Samsung klesnú o viac ako polovicu, hlavne v období, kedy trh s polovodičmi taktiež klesá. Zákaz obchodovania s Huawei, ktorý spôsobil pozastavenie niektorých dodávok, celú situáciu iba zhoršil.

Refinitiv SmartEstimate predpovedá, že spoločnosť zverejní prevádzkový zisk vo výške 5,14 miliardy dolárov (na základe správy 29 analytikov). Ide o 60 % pokles v porovnaní s minulým rokom a dokonca pokles v porovnaní so slabými výsledkami v prvom štvrťroku, kedy prevádzkový zisk dosiahol 5,4 mld. dolárov. To je za posledné tri roky najnižší výsledok zaznamenaný v 2. štvrťroku.

Samsung je najväčším dodávateľom DRAM a NAND čipov na svete a je to aj najvýnosnejšia časť biznisu, ktorá prináša približne dve tretiny zisku. Okrem pozastaveniu dodávok pre Huawei boli aj ceny čipov v posledných mesiacoch nízke (pokles o 25 % v druhom štvrťroku), čo tiež celej situácii takisto neprospelo. Analytici si myslia, že ceny zostanú aj po zvyšok roka na nízkej úrovni, zatiaľ čo spoločnosti Samsung a Micron tvrdia, že budú opäť rásť.

Pokiaľ by spor medzi USA a Huawei pokračoval aj naďalej, mobilná divízia Samsungu by mohla zaznamenať výrazný nárast. Spoločnosť HI Investment & Securities predpovedá, že Samsung môže predať ročne až o 37 miliónov smartfónov viac.

Problémy spoločnosti Samsung nevznikli iba kvôli obchodnej vojne medzi USA a Čínou. Japonsko takisto plánuje obmedzenia, ktoré sa majú týkať prepravy určitých chemikálií, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu displejov a polovodičových čipov.

Zdroj: GSMArena

Prečítajte si aj:

Kauza Huawei: Google a americké spoločnosti môžu opäť obchodovať s čínskym gigantom

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.

Nechajte nám správu