VIAMO oslavuje 5 rokov pôsobenia na slovenskom trhu a dnes ide o rešpektovanú službu. Preto sme si do našej redakcie pozvali Ľubomíra Nádaského (LN) zo spoločnosti VIAMO a porozprávali sa s ním o minulosti, ale aj budúcnosti tejto služby.

Najprv stručne zopakujeme, o čom VIAMO je. Chcete poslať peniaze kamarátovi jednoducho, pričom neviete jeho číslo účtu, avšak máte jeho telefónne číslo? VIAMO vám to umožní, nezávisle na tom, akú má váš kamarát banku. Cez VIAMO mu pošlete peniaze jednoducho na jeho telefónne číslo. Ak vám ostal kamarát dlžný, VIAMO vám umožní mu to diskrétne pripomenúť. Cez VIAMO môžete aj pohodlne platiť za tovar a služby u obchodníkov, a to bez prepisovania údajov alebo prihlasovania sa. Stačí načítať QR kód, alebo otvoriť linku a platbu potvrdiť vaším PIN-om. Tak môžete nakúpiť knihy, lieky, objednáte donášku jedla, alebo zaplatiť kuriérovi za dobierku.

Ľubomír Nádaský, COO VIAMO

Ako sa vám darí spolupráca so slovenskými bankami?

VIAMO je na pozadí prepojenia peer-to-peer platieb medzi bankami. Momentálne priamo spolupracujeme s dvoma slovenskými bankami, Tatra bankou a VÚB bankou a práve v týchto dňoch sa pripravuje spustenie platenia aj pre klientov OTP banky. Bankám poskytujeme samostatnú mobilnú aplikáciu, avšak VIAMO si banka možne začleniť do svojho mobilného bankovníctva a používať ako integrálnu službu. Niektoré banky poskytujú obdobnú službu sami, naše čísla sú dôkazom, že potenciál takejto služby je väčší, ak „stojí uprostred“ a čím viac bánk ju bude mať, tým viac bude atraktívna pre používateľov. Súčasťou služby VIAMO sú aj tzv. biznis platby, platby obchodníkom za tovar alebo služby, tu sme sa snažili jednoduchosť zo sveta peer-to-peer preniesť aj do sveta platieb firmám.

Môžete prezradiť niektoré čísla, ako sa darí službe VIAMO na Slovensku?

Počet používateľov rastie z roka na rok, podobne aj objem peňazí, ktoré si ľudia pošlú cez VIAMO. Momentálne máme 180 000 aktivovaných používateľov, časť z nich je tzv. „heavy“ používateľov, používajú VIAMO takmer na dennej báze. Potom je tu väčšia skupina, ktorá používa VIAMO povedzme sem-tam, keď to práve potrebuje. V celkovej sume predstavuje prvá a druhá skupina približne rovnaký objem zaslaných peňazí. Mesačne sa cez VIAMO pošle niečo cez 2 milióny eur.

Ako sa dá ďalej takáto služba vyvíjať?

Niekedy sa nechávame inšpirovať bankmi a inokedy prichádzame s niečím novým. Potom spolu hľadáme kompromis, aby to bolo jednoduché, dôveryhodné,  právne v poriadku a aby to používatelia radi využívali. Snažíme sa aj o medzinárodnú pôsobnosť. Môžem už prezradiť, že VIAMO smeruje do Českej republiky. Tu by sa VIAMO na začiatku malo objaviť v dvoch bankách a komunikujeme s ďalšími. Veľký potenciál vidíme v rámci skupiny Raiffeisen Bank International, kde sme aktívni v programe Elevator Lab.

Takéto sú obchodné výsledky VIAMO za 5 rokov pôsobenia

Počuli sme aj o možnosti platby za školy. Ako to funguje?

Áno, cez VIAMO dnes môžete zaplatiť aj na niektorých vysokých, stredných ale tiež základných a materských školách. Veľmi sme tomu radi, nakoľko to bola jedna z častých požiadaviek „heavy“ používateľov, ktorí nám hovorili „VIAMO je super, je jednoduché, chcem takto platiť aj školské poplatky“. Vďaka spolupráci s EduPage sme im to splnili a dnes rodičia zaplatia za škôlku družinu alebo stravovanie ich detí za pár sekúnd. Stačí to raz vyskúšať a chcete to používať.

Čo moderné formy platieb ako je napr. na Slovensku používaný Google Pay. Ovplyvňujú vás?

V prípade biznis platieb je to do istej miery naša konkurencia, ale banky by radi mali aj alternatívne riešenie. A to je práve naša parketa. VIAMO, minimálne v on-line svete, dokáže poskytnúť lepší komfort. Samozrejme sledujeme podrobne moderné trendy a pracujeme napríklad na riešení, ktoré umožní vďaka technológii Bluetooth (BLE) jednoduchú platbu na mieste, napríklad v reštaurácii alebo kaviarni.

Prezentácia budúcich plánov VIAMO na ELEVATOR LAB

Aké sú ďalšie plány?

VIAMO bol doteraz technický prevádzkovateľ, ale aktuálne smerujeme k tomu, že budeme aj platobnou službou. Po získaní licencie budeme môcť dynamickejšie oslovovať obchodníkov, ktorí chcú prijímať platby cez VIAMO.  Zároveň to sprístupní službu ľudom, bez ohľadu na to, v ktorej banke majú účet. Klienti nezapojených bánk sa budú môcť pripojiť cez svoju platobnú kartu. Zjednodušene by sa dalo povedať, že naše služby sa budú podobať službám, ktoré poskytuje PayPal.

Ďakujeme pekne za rozhovor!

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu