Je to tak, obľúbený Kazuo Hirai ako výkonný riaditeľ Sony skončí 1. apríla tohto roka. My sme ho videli ešte na tlačovke firmy Sony na výstave CES v Las Vegas, jeho dni sú však už spočítané. 

Vo funkcii ho nahradí Kenichiro Yoshida, ktorý doteraz pracoval ako finančný riaditeľ tohto japonského giganta. Kaz sa stane prezidentom firmy, čo je skôr reprezentačná ako rozhodovacia pozícia. Je to ten istý princíp, ako to bolo v prípade Howearda Stringera, ktorého vystriedal na pozícii CEO práve Hirai.

Kazuo zanecháva firmu Sony v oveľa lepšom stave, ako ju preberal po pomerne neúspešnom Stringerovi v roku 2012. Za jeho vlády sa veľmi dobre darilo predaju hernej konzoly PlayStation, prišlo aj k viacerým vylepšeniam telefónov Xperia a darilo sa aj televízorom Bravia. Kazuo začal éru, ktorú nazýva Sony One – teda že jednotlivé divízie tohto megakoncernu musia vzájomne spolupracovať a to na všetkých úrovniach a vo všetkých krajinách. To sa mu aj čiastočne podarilo. Kazuo tiež stál za predajom neziskovej divízie inak výborných notebookov Vaio japonskej finančnej skupine. Škvrnou jeho vlády je možno hackerský útok na servery firmy Sony v roku 2014, keď bolo ukradnutých viacero údajov o zákazníkoch a tiež pripravovaných filmov zo skupiny Sony Pictures. Nitky tohto útoku vedú do Severnej Kórei.

Doterajší CEO Sony Kazuo Hirai je v pravo, CFO Kenichiro Yoshida vľavo. Snímaka je z tlačovej konferencie v Tokyu v roku 2016 (Credit: Tomohiro Ohsumi/Getty Images)

Nastupujúci Yoshida sa považuje za človeka, ktorý stojí za pomerne dobrými finančnými výsledkami Sony po tom, ako nastúpil do firmy ako finančný riaditeľ v roku 2013. Jeho prioritou je biznis okolo hernej konzoly PayStation. Nový riaditeľ už ohlásil reštrukturalizáciu firmy a kompletne nový manažment od 1. apríla 2018. Kazuo vo svojom liste uvádza, že cíti, že teraz je ten správny čas na výmenu CEO a na svoju prácu je hrdý. Hovorí sa tiež o tom, že jedným z dôvodov výmeny je neustále lietanie medzi kontinentami, je pritom pravdou, že Kazua sme videli v minulom roku v Berlíne, Las Vegas aj v Barcelone pri jeho osobnej prezentácii. Je pravdepodobné, že sa usadí v Kalifornii a zostane vo firme ako prezident.

Situáciu v Sony budeme ďalej pozorne sledovať.

 

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu