Bezkontaktné platby na Slovensku oslavujú okrúhle desiate výročie, naša redakcia sa zúčastnila tlačovej konferencie, kde sa tento dátum oslavoval.

My sme na tlačovej konferencii nakrútili video, ktoré ukazuje, ako sa darí bezkontaktným platbám na Slovensku a aký je vývoj do budúcna

Pozrite si ako sa po skočení tlačovej konferencie oslavovalo aj s tortou

Od svojho zavedenia spoločnosťou Mastercard v roku 2008 sa tešia u držiteľov kariet mimoriadnej obľube. Slováci tieto platby pokladajú za jednoduché, bezpečné a pohodlné. Svedčí o tom takmer 73-miliónov bezkontaktných transakcií, ktoré len v prvom kvartáli tohto roka na Slovensku prebehli prostredníctvom takmer 5-miliónov vydaných bezkontaktných kariet. Sme v popredí pred krajina ako je Veľký Británia, Rakúsko a čiastočne sme pri bezkontaktných platbách odvážnejší aj v porovnaní s Českou republikou.

Prvá bezkontaktná platba sa uskutočnila vďaka Mastercard pred desiatimi rokmi v jednom z bratislavských podnikov – bol to Irish Pub a veľkosť tejto platby bola len 10 Sk. Zrealizovaná bola veľmirýchlo. Odvtedy si bezkontaktné platby Slováci mimoriadne obľúbili a ich záujem o tento spôsob platenia neustále rastie. Kým v roku 2011 bolo v obehu okolo 392-tisíc bezkontaktných platobných kariet, o sedem rokov neskôr ich počet vzrástol na takmer 5 miliónov, pričom až 89% Slovákov využíva bezkontaktnú platobnú kartu aspoň raz sa rok. Zvýšený záujem o bezkontaktné platenie umožňuje aj rastúci počet bezkontaktných terminálov. Z celkového počtu 43 563 terminálov je na Slovensku až 97% bezkontaktných. Mastercard zvažuje aj úpravu terajšieho stropu 20 Eur na platbu bez potvrdzovania PINom na 40 alebo 50 Eur.

„Slovensko patrí v platbách medzi najinovatívnejšie krajiny. Je preto logické, že dôvera nakupujúcich k bezkontaktným technológiám je vyššia než kedykoľvek predtým,“ uviedol Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko.

Dôkazom, že bezkontaktné karty zažívajú na Slovensku mimoriadny úspech je aj ich čoraz častejšie používanie. Na rozdiel od zvyšku Európy, kde bezkontaktné platby pomocou kariet využíva len 49% obyvateľov, u nás je to takmer 90%. Už za prvý kvartál tohto roka Slováci v bezkontaktnom platení s počtom transakcií 72 651 825, takmer dosiahli celkový počet transakcií vykonaných za celý minulý rok, v ktorom bezkontaktne zaplatili spolu 73 030 914-krát.

Popri stabilnom raste množstva bezkontaktných platieb postupne miznú aj prekážky a obavy, ktoré by bránili ich väčšiemu rozšíreniu. V poslednom čase je aj celkovo v Európe zaznamenaný zásadný pokles obáv z možného podvodu, až o 24%. Pôvodné obavy, že pri bezkontaktných kartách dôjde k masovému zneužívaniu sa nijako nenaplnili, skôr to bolo naopak.

Platby bezkontaktnou platobnou kartou dnes predstavujú oproti hotovosti najrýchlejší a najjednoduchší spôsob platenia. Ich obľuba tiež vedie k tomu, že Slováci uvažujú o nových spôsoboch bezkontaktnej platby, najnovšie sú to platby prostredníctvom mobilného telefónu, ktoré Mastercard podporuje, alebo použitie digitálnych peňaženiek ako je Masterpass.

V porovnaní s európskymi krajinami ako Nemecko, Francúzsko, Česká republika, Maďarsko alebo Poľsko, kde využíva mobilné platby v priemere 38% obyvateľov, využívajú Slováci mobilné platby vo vyššej miere (51%).

Budúcnosť bude plne digitálna. Vzhľadom na to, že obľúbenosť bezkontaktných riešení neustále stúpa, Mastercard spolu so spoločnosťou FairSoft v súčasnosti testuje mobilnú aplikáciu Global Pay, ktorá umožňuje zákazníkom objednávať a platiť za jedlo priamo „od stola“, prostredníctvom digitálnej peňaženky Masterpass. Ide o nový pohodlný, komfortný a bezpečný spôsob objednávania a platenia. Aktuálne je dostupný v bratislavskej reštaurácii U zlatého bažanta v centre Bratislavy a postupne sa bude na Slovensku rozširovať ďalej. Dokonca bude možné aj jedlo alebo nápoje si objednať na konkrétny časový údaj tak, aby vás už čakali a stole po vašom príchode do reštaurácie. Zdržiavať sa platbou už nebude nutné, platba sa zrealizuje automaticky. Do kontaktu s čašníkom tak príde len pri doobjednaní tovaru.

Moderné technológie uľahčujú ľuďom každodenný život. Táto aplikácia je dôkazom, že dnes už možno spojiť príjemnosť a užitočnosť a priniesť tak zákazníkom opäť niečo viac,“ uviedol Richard Walitza, viceprezident pre mobilné platby a inovácie spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Budúcnosť platieb bude bezkontaktná. Viac ako 31% Slovákov má záujem platiť bezkontaktne pomocou inteligentných hodiniek, náramkov, kľúčeniek a ďalších nositeľných zariadení. Slováci sa tak dostávajú nad európsky priemer, ktorý je podľa aktuálnych zistení spoločnosti Mastercard na úrovni približne 24%, čo je viac ako 175 miliónov osôb.

Dnes je táto technológia ešte na začiatku, ale svojich používateľov, ktorí sú ochotní zabudnúť na peňaženku, si už získava. Na Slovensku elektronickým peňaženkám dáva prednosť až 47% obyvateľov, pričom európsky priemer predstavuje 40%. Do roku 2020 bude podľa predikcií spoločnosti Mastercard až 62% nositeľných zariadení obsahovať platobné funkcie.

Porovnanie bezkontaktných nákupov a platieb na Slovensku s vybranými skupinami krajín Európy:

SlovenskoČeská republika, Francúzsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko Širšia skupina európskych krajín a Ruska*
Využívanie bezkontaktných platieb89%63%64%
Využívanie bezkontaktných platieb prostredníctvom bezkontaktných kariet84%53%49%
Rozpoznanie univerzálneho symbolu bezkontaktnej karty54%44%41%
Frekvencia nákupov s bezkontaktnou platbou67%42%41%

Zdroj: Mastercard Global Consumer Tracker in Europe

Na tlačovej konferencii sme sa pýtali aj na to, ako je to so zavedením ďalších veľkých platobných systémov na Slovensku. Len pripomeňme, že na Slovensku už funguje Google Pay a Mastercard pracuje na zavedení systémov ako je Garmin Pay alebo Fitbit Pay do našej krajiny. Odhad je prelom roka 2018/2019. Špeciálne sme sa pýtali aj na zavedenie Apple Pay na Slovensko a odpoveď bola skôr vyhýbavá. Odhad magazínu TOUCHIT je, že Apple Play uvidíme najskôr v novembri tohto roka a najneskôr vo februári budúceho roka. V každom prípade, tento čas sa blíži.

V Bratislave už môžete zaplatiť za jedlo a nápoje cez mobil dopredu. Nemusíte tak čakať na čašníka (video)

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu