Začarovaný trojuholník súdnych sporov nemá konca.

V krátkosti priblížime počiatky sporu, v ktorom sa stretli spoločnosti Apple, Intel a Qualcomm. Ide o klasický patentovo – obchodný spor, ktorý započal minulý rok. Vtedy Apple žaloval Qualcomm za neprimerané cenové požiadavky za licenciu pre produkty Apple.

Spoločnosť Qualcomm sa následne rozhodla odvetným opatrením podať žalobu na Apple kvôli porušovaniu patentov. Apple sa neskôr rozhodol vrátiť úder tým, že si vybral za partnera Intel, ako dodávateľa niektorých komponentov, namiesto Qualcommu. Pritom Qualcomm podozrieva Intel, že porušuje patenty a chce vidieť technické informácie o ich čipoch. Chce sa tak ubezpečiť, že neprichádza k žiadnemu prekročeniu „pravidiel hry„.

Qualcomm chce vidieť zdrojový kód a schémy produktov konkurencie, čo môže vyznieť až absurdne. Je zrejmé, že počas stretnutí a v písomnej komunikácii medzi týmito spoločnosťami Intel odsúhlasil poskytnutie požadovanej dokumentácie pre Qualcomm. V tomto prípade je aj možné, že práve Qualcomm už iba čakal na krok Intelu, aby poskytol prisľúbený obsah.

Odvtedy ubehli ďalšie dva mesiace a vyzerá to nakoniec tak, že Intel nemá v úmysle zdieľať s Qualcommom schémy a technické špecifikácie, pokiaľ ho k tomu neprinúti súd. Spoločnosť Qualcomm vynakladá nemalú snahu a minulý týždeň podala návrh na okresnom súde v Severnej Kalifornii, aby prinútila spoločnosť Intel k spolupráci.

Qualcomm sa na znak dobrej vôle nakoniec rozhodol požiadať o informácie iba o čipoch, ktoré sa dostanú do iPhonov v modelovom roku 2018. Pôvodne sa to týkalo všetkých smartfónov od roka 2016. Zatiaľ čo táto vzniknutá situácia pripomína skôr dve malé rozhádané deti na pieskovisku, je potrebné pripomenúť, že v tomto biznise sa točia miliardy dolárov a aj maličkosti dokážu zavážiť. Je tak vysoko pravdepodobné, že o tomto spore budeme ešte počuť.

Zdroj: PhoneArena

Prečítajte si aj:

Pocophone F1 zaútočí v plnej sile. Xiaomi nebude na výbave vôbec šetriť

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.

Nechajte nám správu