Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie zásielok. Povinne sa budú preclievať všetky zásielky z tretích krajín (napr.  Čína, USA. Veľká Británia) a zruší sa aj oslobodenie od DPH. Kupujúci sa podľa finančnej správy nemusia nových povinností obávať. Precliť zásielky do 150 eur bude možné prostredníctvom nového portálu finančnej správy e-commerce. Nový spôsob preclievania bude jednoduchý a rýchly. Klientom bude pomáhať aj hlasová asistentka Taxana či colné call centrum finančnej správy.

Nielen z Číny

Kupujúci však budú musieť od 1. júla 2021 precliť každý nákup tovaru z tretích krajín, teda podať elektronické colné vyhlásenie. Kým doteraz boli väčšinou odkázaný na služby súkromných spoločností, po novom si bude môcť tovar preclievať úplne sami prostredníctvom zjednodušeného spôsobu preclievania. Umožní im to nový portál e-commerce na preclievanie zásielok do 150 eur. Finančná správa tvrdí, že pôjde o rýchly a jednoduchý spôsob preclievania, ku ktorému budú kupujúci potrebovať elektronický občiansky preukaz s aktivovaným elektronickým podpisom. Pri hodnote zásielky vyššej ako 150 eur však bude potrebné podať štandardné colné vyhlásenie ako doteraz, cez centrálny elektronický priečinok. V tomto prípade zaplatia DPH a tiež clo.

Zjednodušený portál je stále v testovacom procese

Portál e-commerce predstavuje jednoduchý a rýchly spôsob preclievania: https://www.tecm.financnasprava.sk/ (do 1. júla je v testovacej verzii). Vo verejnej zóne tohto portálu nájdete základné informácie na podanie colného vyhlásenia, postup podávania colného vyhlásenia, zatrieďovanie tovaru, prepočet hodnoty na eurá či linky na platnú legislatívu.

Pravidlá pre clo sa nemenia, clo kupujúci zaplatí až pri zásielke presahujúcou hodnotu 150 eur. Ruší sa však oslobodenie od DPH pri zásielkach do 22 eur. Znamená to, že z úplne každej zásielky z tretích krajín budete musieť zaplatiť DPH. Urobiť tak môže dvoma spôsobmi: https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/clo-obchodny-tovar/ecommerce. Oslobodenie zásielok s hodnotou nižšou ako 22 eur od DPH totiž narúšalo hospodársku súťaž medzi dodávateľmi z únie a tretích krajín. Tí mali oproti európskym firmám zvýhodnenie, keďže nemuseli platiť k cene tovaru DPH navyše. Zrušenie oslobodenia zásielok od DPH by malo priniesť do štátneho rozpočtu v druhom polroku tohto roka sumu 11 miliónov eur, v roku 2022 by to mohlo byť 23 miliónov eur.

Finančná správa podľa svojich slov podáva klientom pomocnú ruku. Na portáli finančnej správy nájde špecializovanú podstránku o nových pravidlách. Dostupné sú tak všetky informácie o e-commerce na jednom mieste. K dispozícii bude aj inštruktážne video, ktoré vás prevedie celým preclievacím procesom krok po kroku. V prípade nejasností je verejnosti k dispozícii colné call centrum finančnej správy, ktoré funguje nonstop. Na telefonickej voľbe č. 5 poskytujú konzultanti pre clo 24 hodín denne informácie týkajúce sa colných predpisov a technickej podpory k colným informačným systémom.

Nový systém preclievania budeme v redakcii testovať, už sme si pripravili zásielky z Číny tak, aby prišli po 1. júli 2021 a o tom ako to celú bude fungovať vás budeme informovať.

Viac o celom procese preclievania

Čo budeme potrebovať od 1. júla pri nákupoch z Číny a o čo sa všetko predraží? Poznáme podrobnosti

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu