Po úspešnej fáze akceleračného programu, do ktorej sa prihlásilo 24 startupov zo 6 krajín, dnes odborná porota vybrala dva najúspešnejšie projekty. Spoločné riešenie od GoodAI a Datatree vyhlásila za najinovatívnejší nápad a v kategórii nápad s najširším uplatnením v rámci celej skupiny Raiffeisen Bank International (RBI) zabodovala spoločnosť PayKey z Izraela. 

Elevator Lab powered by Tatra banka poskytuje širokú škálu podpory pre výnimočné nápady začínajúcich podnikateľov. Vytvárame ekosystém, v ktorom startupy môžu v krátkom čase maximalizovať potenciál ich myšlienky. Zvolili sme si prístup, ktorý nie je úplne štandardný pre slovenské bankovníctvo. Rozhodli sme sa, že začínajúcim firmám ponúkneme nielen špeciálny bankový účet, ale aj prístup k špičkovým inovatívnym technológiám, kreatívnemu pracovnému priestoru, mentoringu, zaujímavým podujatiam, priamu podporu v akceleračnom programe a možnosť škálovať ich riešenie na 14 trhoch strednej a východnej Európy, kde pôsobí skupina RBI,“ uviedol pri tejto príležitosti Michal Liday, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky.

Startupy mohli prihlasovať svoje projekty od 17. apríla do 31. mája 2018. Hlavným cieľom Elevator Lab Challenge bolo identifikovať startupové riešenia, ktoré využívajú inovatívne technológie a zároveň majú najväčší potenciál na reálne využitie, a to v týchto oblastiach:

  • Platby a transakcie
  • Rozšírená analytika 
  • RegTech & bezpečnosť
  • Poradenské služby
  • Pobočka budúcnosti 
  • Open Banking

Vo finále predstavilo svoje riešenia 5 spoločností: CleverAnalytics, GoodAI/Datatree, PayKey VIAMO a Whalebone. Z nich porota, zložená z predstaviteľov spoločností Tatra banka, VISA Europe, CISCO Systems Slovakia, RBI a HubHub, vybrala víťazov v dvoch kategóriách.

Najinovatívnejší nápad

GoodAI/Datatree (www.goodai.com, www.datatree.com) | Slovensko a Česká republika

Výhra: finančná odmena 5 000 €

Víťazný projekt: Väčšina ľudí má len obmedzený prehľad o svojom výdavkovom správaní či celkovej finančnej situácii, čo môže viesť k neoptimálnym výsledkom, ktoré spôsobujú nadmernú zadlženosť alebo neschopnosť vytvoriť si dostatočnú finančnú rezervu. Spoločné riešenie GoodAI/Datatree predstavuje jedinečnú automatizovanú platformou finančného poradenstva, ktorá vychádza z detailného pochopenia finančnej situácie klientov, analýzy ich správania sa a instantného zasielania správ edukatívneho charakteru. Tie klientov usmerňujú z ich status quo na požadované výsledky, akými sú neprekročenie stanovených mesačných nákladov alebo vytvorenie úspor pre budúce výdavky.

Využívajte všetky výhody mobilného bankingu vďaka aplikácii VÚB. Stačí ak si stiahnete aplikáciu.

Nápad s najširším uplatnením v rámci celej skupiny RBI

PayKey (www.paykey.com) | Izrael

Výhra: divoká karta do semifinále medzinárodnej súťaže RBI Elevator Lab, pričom medzinárodná porota vyberie víťazov + startup tréning

Víťazný projekt: Riešenie spoločnosti PayKey prináša nový používateľský zážitok transformáciou klávesnice smartfónu na nový komunikačný kanál. Táto unikátna klávesnica sa jednoducho integruje s aplikáciou mobilného bankovníctva, vďaka čomu umožňuje používateľom iniciovať celý rad finančných služieb, vrátane platieb P2P, kontroly zostatku na účte, bezkartových výberov hotovosti a mnoho ďalších, zvnútra akejkoľvek mobilnej aplikácie bez nutnosti otvárať špeciálnu aplikáciu.

PayKey je „white label“ riešenie, ktoré sa ľahko integruje na úrovni API a zachováva autentifikáciu banky bez ohrozenia úrovne bezpečnosti.

Vo finále sa predstavili aj tieto spoločnosti so svojimi riešeniami:

CleverAnalytics (www.cleveranalytics.com) | Česká republika

Spoločnosť CleverAnalytics je zameraná na geografickú Business Intelligence. Poskytuje firmám informácie o mieste, kde sa nachádza ich predajňa alebo pobočka. Využíva pritom demografické dáta, dáta z realitného biznisu, informácie o zamestnávateľoch, ktorí pôsobia v oblasti a pod.  Výsledkom sú podklady, ktoré umožňujú lepšie manažérske rozhodovanie. Na základe analýzy sa pripraví obchodná kvóta, ktorá stanoví, aké výsledky by mal mať predajca v danej oblasti. Softvér umožňuje tiež analytický pohľad na to, ako sieť funguje, ako úspešné sú jednotlivé pobočky.

VIAMO (www.viamo.sk) | Slovensko

Cez VIAMO pošlete peniaze kamarátovi alebo kolegovi za pár sekúnd, nemusíte ani vedieť číslo jeho účtu, stačí ak máte v zozname jeho telefónne číslo. Poslať peniaze môžete komukoľvek, príjemca nemusí byť registrovaný a peniaze môže prijať na účet do ktorejkoľvek slovenskej banky. VIAMO je príklad toho, že banková aplikácia nemusí byť nudná a fádna. Ak posielate peniaze cez aplikáciu Tatra banka VIAMO, k platbe osobe môžete pripojiť aj zábavnú animáciu, vďaka čomu budú vaše transakcie oveľa osobnejšie. Okrem platieb medzi osobami môžu používatelia VIAMO platiť za tovar alebo služby u vybraných obchodníkov, za donášku kuriérom alebo si napríklad dobíjať kredit. Služba je dostupná na Slovensku už viac ako 5 rokov, pričom užívatelia každomesačne cez platformu zašlú viac ako 2 milióny eur.

Whalebone (www.whalebone.io) | Česká republika

Spoločnosť bola založená v roku 2015 a pomáha v reálnom čase chrániť používateľov pred malwareom pomocou správneho DNS prekladu. Whalebone nevyžaduje inštaláciu žiadneho softvéru, takže funguje so všetkými zariadeniami bez rozdielu: počítač, smartfón, tablet, tlačiareň, ale aj televízor či chladnička. Jedinú vec, ktorú musí používateľ nakonfigurovať, sú DNS prekladače. Od tejto chvíle sa Whalebone stará o ochranu prevádzky a zastrešuje všetky práce spojené s ladením a aktualizáciami. Vďaka správnemu DNS prekladu sa používateľovi nestane, že skončí na falošnej webovej schránke. 

Elevator Lab

Ide o akceleračný program podporujúci startupy a fintechy z dielne Raiffeisen Bank International (RBI), ktorý bol prvýkrát spustený v lete 2017. Aktuálne je najväčším fintechovým akcelerátorom v strednej a vo východnej Európe s prístupom k 14 rôznym trhom, na ktorých RBI pôsobí.

V tomto roku Elevator Lab otvoril druhý ročník. Novinkou je, že sedem sieťových bánk RBI v Albánsku, Bielorusku, Bulharsku, Kosove, Rumunsku, Rusku a na Slovensku, sa zameralo na zaujímavé riešenia z oblasti finančných startupov vo forme regionálnych „Elevator Lab Challenges“.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu