Téma mobilných sietí a 5G technológie k firme Huawei neodmysliteľne patrí.

Na to, čo nás čaká s 5G a aké majú výhody, sme sa rozprávali Vladom Yordanovom. Pracuje ako Chief Cybersecurity Officer pre Huawei Enterprise Business Group.

Máte na starosti bezpečnosť. Stále je problém presvedčiť firmy, aby investovali do ochrany?

Nie, už sa to zmenilo a dnes už firmy vedia, že ich bohatstvo vo forme dáta, aplikácií, služieb a kritickej infraštruktúry musia chrániť. Ochranu týchto súčastí nesmú zanedbať. Naše riešenia Huawei ťažia s celkovej kooperácie značky. Máme totiž 4 hlavné divízie (Carrier and Telecommunication Equipment, Enterprise Networking Equipment, Consumer Electronics and Cloud).

Mnohí poznajú najmä našu mobilnú so smartfónmi. Tu sme druhí na celosvetovom trhu a chceme byť prví. Dodávame ale infraštruktúru na zabezpečenie firiem. V histórii firmy sme za 30 rokov nezaznamenali žiadny bezpečnostný incident, ktorý by vyvolali naše zariadenia.

Dnes je bezpečnosť v organizácii na prvých priečkach priorít. Dnes ale firmy čelia tomu, že nemajú dostatok ľudí, ktorí by dokázali bezpečnosť zastrešiť.

Firma Huawei (založená v roku 1987) má takmer 188 000 zamestnancov a pôsobí vo viac ako 170 krajinách a regiónoch sveta. Vo výsledku sa dá hovoriť, že slúži viac ako trom miliardám ľudí. Huawei Enterprise Business Group bola založená v roku 2011 a v súčasnej dobe je táto značka lídrom v ICT segmente.

Prečo je okolo 5G taký veľký rozruch?

Technológia 5G, o ktorej sa roky hovorí nie je len o rýchlejšom internete. Je to najmä o nových možnostiach. Rýchle pripojenie sa bude dať využiť pre komunikáciu s autonómnymi autami. Tiež na to, aby ste mohli prenášať vzduchom taký objem dát, aký je doteraz možné len cez optické pripojenie.

Takto by sa on-line hry mohli zahrať aj používatelia z prímestských oblastí, kde nie je optický internet. 5G poskytne masívne rýchlosti, pri sťahovaní až do 20 Gbps a pri uploade až do 10 Gbps. No a takisto umožní pripojiť až 1 milión zariadení vzduchom na 1 km štvorcový.

Pre koho je 5G určené? Pre ľudí alebo pre zariadenia?

Potreba siete novej generácie je viazaná najmä na zariadenia. Hovorí sa o IoT. Bežne si človek predstaví nejaký snímač, svetelnú križovatku alebo kamery. Množstvo zariadení bude pribúdať aj doma a pôjde o rôzne snímače a inteligentnú domácnosť celkovo. Tam je limitom router a lokálna Wi-Fi sieť. Vonku pri potrebe rádiovej komunikácie ale nie.

Na prvý pohľad sa nezdá, že by 5G výrazne pomohlo inteligentným zariadeniam. Predstavte si ale tisícky až desaťtisíce rôznych zariadení pripojených do mobilnej siete. A predstavte si zároveň obrovské davy ľudí, napríklad na športových podujatiach alebo koncertoch. Všetci budú mať dostupný rýchly internet bez výpadkov.

Ľudia ale nemajú toľko voľných dát, aby využili 5G

Toto je bežný omyl a je to podobné, ako to bolo pri 4G. Bežný človek kritizuje ohlásenie zrýchlenia mobilnej siete a argumentuje, že voľné dáta si minie rýchlejšie. Áno, ak bude sťahovať obsah cez mobil, tak ho v ňom bude mať rýchlejšie ako pri pomalých sieťach. Tu sa ale zároveň otvára možnosť využívať internet úplne inak.

Podľa niektorých analytikov stúpne prenos dát na používateľa v roku 2022 až na 20 GB mesačne v priemere.

Je internet cez 5G určený na prenos videa?

5G sieť má množstvo využití. Nedá sa povedať, čo presne je najlepšie cez ňu robiť. Bude tu a budú ňou pretekať dáta všetkých služieb. Podstatné ale je, aby bola schopná pokryť rastúce požiadavky na inteligentné mestá. Áno, tým, že bude rýchla, bude tu priestor pre služby ako Netflix alebo on-line hranie.

Silnou stránkou ale bude, že je vhodná napríklad pre rýchlovlaky. Ak sa takýto vlak bude pohybovať rýchlosťou 500 km/h, 4G sieť by nebola spoľahlivá. Až 5G je pripravená na to, aby bolo spojenie stabilné. Pre jednoduchú ilustráciu. Video vo Full HD rozlíšení stiahnete za menej ako minútu v 5G sieti, na rozdiel od 10-tich minút, ktoré na to budete potrebovať v aktuálnej 4G sieti.

Ako je to s hrami?

Hry sú náročné najmä na rýchlosť dátovej premávky. Hovorí sa tomu odozva. Tá je pri káblovom internete, napríklad cez optiku radovo v milisekundách až desiatkach milisekúnd.

Pri 4G sieti je to 30 ms. To je stále veľa na to, aby sme mali ulice plné autonómnych áut, ktoré si potrebujú od vzniknutej situácie odovzdávať dáta. Preto je tu 5G. Tam je doba odozvy len 1 ms.

Kde nájdeme prvé 5G siete?

Implementácia tohto typu siete bude predovšetkým v mestách. Je to prirodzený vývoj a bude podobný ako pri 4G. Podľa mojich skúseností budú touto sieťou pokryté letiská. Tie budú z novej technológie ťažiť najviac.

Sieť 5G je dostupná už na letisku Guangzhou Baiyun International Airport v južnej čínskej provincii Guangdong. Túto sieť vytvorila firma Huawei s partnerom Turkcell. Ohlásená dostupnosť 5G je aj na vlakovej stanici Shanghai Hongqiao Railway Station, ktorá bude zastrešovať vnútorné priestory tejto stanice.

Druhá úloha bude zabezpečiť tzv. safe city. Či už to budú rôzne snímače na analýzu dopravy, škodlivých látok alebo napojenie kamier na signál vzduchom. Postupne sa 5G rozšíri aj do prímestských a dedinských oblastí.

Kedy bude potrebná 6G sieť?

Toto sa ťažko odhaduje. Na základe 4G siete by sa dalo hovoriť o tom, že vydrží nárokom zariadení a obyvateľom minimálne 10 rokov, kým sa budeme baviť o nastupujúcej generácii. 4G aj s nadstavbou LTE tu stále je a postupne sa zrýchľuje. Čiže táto sieť by aj bez 5G ešte nejaký čas vydržala nárokom a náporu nových zariadení.

Koľko 5G sietí už Huawei postavil?

Zatiaľ máme 40 komerčných kontraktov. Tento údaje sme oznámili na konferencii Huawei Analyst Conference.

Niektoré siete už máme v prevádzke. Časť z týchto kontraktov je vo fáze príprav na ostré spustenie v budúcnosti. Tým, že dodávame infraštruktúru na budovanie 5G, spolupracujeme najmä s operátormi. Celkovo sme aj vďaka tomu dodali viac ako 70 000 staníc na prenos v novom štandarde. Huawei ako značka pôsobí v 170 krajinách sveta.

Technologickou zaujímavosťou je, že jeden operátor v Shenzene má viac základových staníc ako všetci operátori vo Francúzsku.

Kto je Vladimir Yordanov?

CCO v Huawei Enterprise Business Group pôsobiaci v Shenzene. Má takmer 20-ročné skúsenosti na poli kybernetickej ochrany. Konkrétne z oblasti internetu vecí, 5G, kybernetickej ochrany a útokov. Je rešpektovaný poradca, ktorý prednáša a publikuje na medzinárodných udalostiach RSA, Gartner Security Summit, Singapore GovWare, ISF a mnohých ďalších.

Prečítajte si aj:

Oficiálne: Huawei podal žalobu voči vláde USA

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Nechajte nám správu