Na globálnom raste predaja počítačov sa zhodli analýzy renomovaných výskumných spoločností Gartner aj IDC.

Počítače sa predsa len dočkali. Po prvý raz za uplynulých 6 rokov ich predaje stúpli. Potvrdili to Gartner aj IDC. Aj keď výsledky ich prieskumu nie sú zhodné, keďže firmy používajú rozličné metodiky zbierania údajov, obe analytické spoločnosti potvrdili za obdobie druhého kvartálu 2018 medziročný nárast. Kým podľa metodiky Gartnera je to 1,4%, IDC, ktorá poukazovala na potenciálny rast trhu s PC v krátkej budúcnosti už minulý rok, vyšiel nárast vo výške 2,7%.

Prečo sa čísla rastu u dvoch uznávaných amerických analytických firiem odlišujú? IDC medzi počítače ráta aj Chromebooky a naopak pri svojej metodike vylučuje tablety s operačným systémom Windows, a to vrátane konvertibilných notebookov, akým je napríklad Surface Pro od Microsoftu. Gartner pre zmenu považuje za počítač aj tablety s operačným systémom Windows 10, no Chromebooky či akékoľvek tablety, ktoré nefungujú na Windowse za počítače nepovažuje. Faktom je, že za globálny rast predaja PC môžu do značnej miery Chromebooky, ale vzhľadom na čísla z prieskumov oboch analytických firiem vyplýva, že predaje stúpajú aj v samotnom segmente PC, notebookov či MacBookov.

Za úspechom rastu však najväčšmi stoja predaje počítačov s operačným systémom Windows 10 pre firemnú klientelu. „Nárast dodávok PC v druhom štvrťroku 2018 bol spôsobený dopytom firemnej klientely, ktorý zároveň vykompenzoval pokles dodávok u rezidenčných zákazníkov„, tvrdí Mikako Kitagawa, hlavný analytik spoločnosti Gartner. Pokles dopytu u firemných zákazníkov očakáva o 2 roky, kedy bude Windows 10 nahradený svojim nástupcom. Príčinu rastu z dôvodu dopytu firemných zákazníkov potvrdzuje aj analytik Jay Chou z IDC, podľa ktorého je práve teraz ten čas, kedy väčšina firiem updatuje Windows 7 na Windows 10 a spolu s novým softvérom nakupuje aj hardvér.

Z veľkých hráčov si v poslednom štvťroku 2018 polepšili HP, Lenovo, Apple, Dell aj Acer, pričom ostatní konkurenti naďalej oslabujú svoje pozície. Táto pätica producentov PC bude s vysokou pravdepodobnosťou dominovať trhu aj v nasledujúcich rokoch.

Zdroj: The Verge

Prečítajte si aj:

Samsung otvára v Indii najväčšiu továreň na smartfóny na svete

Nechajte nám správu