Trh so smartfónmi bol dlhé roky na vzostupe.  

Celosvetové predaje smartfónov už veľa rokov dosahujú miliardové obraty, no a práve z nich prichádzajú príjmy pre množstvo výrobcov. Smartfóny sú spojením viacerých komponentov, ako sú napríklad procesory, zobrazovacie panely alebo pamäťové čipy. Čokoľvek sa udeje na trhu so smartfónmi, bude mať priamy vplyv aj na jednotlivých výrobcov komponentov.

Podľa správ z médií sa zdá, že globálny predaj smartfónov je v súčasnosti nepredvídateľný a nemusí sa vyvíjať podľa očakávaní. Z tohto dôvodu sa môžu v druhej polovici tohto roka znížiť ceny DRAM a NAND pamätí. 

Teraz je ešte pomerne ťažké odhadnúť, či globálny predaj smartfónov v tomto roku skutočne sklame. Veľkí výrobcovia ako napríklad Apple, Huawei, Samsung a ďalší, uvedú v druhej polovici roka viaceré veľmi zaujímavé zariadenia. 

Naopak niektorí analytici predpokladajú, že globálne predaje klesnú o 15 %. To znamená, že globálna dodávka smartfónov klesne na 1,15 miliardy kusov. To významne ovplyvní aj výrobcov komponentov, napríklad pamäťových čipov.

Správa Strategy Analytics v oblasti pamäťových čipov je pomerne optimistická: 

Napriek poklesu dodávok smartfónov počas epidémie COVID-19, trh s procesormi pre smartfóny ukázal výrazný nárast výnosov spôsobený zvýšením priemernej predajnej ceny 5G procesorov. V súčasnosti sa mnoho z hlavných trhov so spracovateľskými aplikáciami 4G posunulo na 5G. 4G má však naďalej dobré výsledky v segmentoch strednej a nižšej triedy…

Pokiaľ ide o správu stratégiu Analytics, tak tá tvrdí, že takmer všetci veľkí dodávatelia procesorov sa teraz zameriavajú na 5G. Podľa spoločnosti budú vlajkové lode s podporou 5G v druhej polovici roku 2020 pribúdať.

Zdroj: GizChina

Prečítajte si aj:

Podcast Dotyk: Ako sa dostať do formy vďaka technológiám? (21. diel)

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.

Nechajte nám správu