41–ročná Meng Wan–Čou mala podľa amerických vládnych predstaviteľov obchádzať obchodné embargo uvalené na Irán.

Finančnú riaditeľku čínskeho technologického giganta zadržala kanadská polícia ešte minulú sobotu vo Vancouveri na žiadosť amerických úradov. Newyorská prokuratúra podľa denníka The Wall Street Journal aktuálne vyšetruje, či Huawei porušil americké sankcie zavedené proti Iránu. Meng Wan–Čou, ktorá je dcérou zakladateľa Huawei Žen–Čeng Feja a vo firme zastáva aj post zástupkyne predsedu správnej rady, bola práve na ceste z Hongkongu do Mexika a vo Vancouveri len prestupovala na ďalší let.

Americké ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že Meng Wan–Čou umožnila hongkonskej firme SkyCom obchodovať s Iránom napriek uvaleným sankciám. SkyCom je neoficiálne považovaný za dcérsku firmu Huawei, aj keď oficiálne obe firmy akékoľvek prepojenia popierajú. Podľa zdrojov agentúry Reuters sa však mala práve obvinená Meng objavovať v roku 2013 v predstavenstve SkyComu, ktorý mal ešte koncom roka 2010 ponúkať na predaj Iránu hardvér od HP. Dokumenty, ktoré sa v tejto súvislosti našli, sú údajne označené ako „Huawei confidential“ („Huawei dôverné“).

Meng Wan–Čou

O plánovanom zatknutí finančnej riaditeľky v krajine javorového listu bol dopredu informovaný aj kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý vo svojom oficiálnom vyjadrení pre novinárov poprel akékoľvek politické pozadie tohto kroku. Na druhej strane sa proti zatknutiu ostro ohradil Peking, podľa ktorého Meng neporušila žiadny kanadský ani americký zákon. Podľa čínskych médií ide práve o politický boj zo strany USA so snahou o potlačenie globálnej expanzie Huawei.

V súčasnosti ostáva Meng zadržaná v Kanade, keďže kanadský súd odmietol kauciu z dôvodu vysokej pravdepodobnosti úteku obvinenej do Číny. USA majú 60 dní na to, aby si oficiálne vyžiadali jej vydanie, ktoré bude následne musieť odsúhlasiť kanadský súd. V prípade uznania viny, hrozí Meng až 30 rokov strávených za mrežami.

Značky:

Nechajte nám správu