Internet, smartfóny a cloud.

Tri inovácie, ktoré mi za posledné roky najvýraznejšie zmenili život a rovnako aj miliónom ľudí na celom svete. Internet a smartfóny vám určite netreba bližšie predstavovať, avšak pojem „cloud“ môže byť pre niekoho stále trochu nejasný.

Cloudové služby priamo súvisia s internetom. Tieto služby sú založené na tom, že dáta ku ktorým pristupujete, sú uložené v dátových centrách poskytovateľa danej služby. V prípade Spotify sú tieto dáta pesničky, v prípade Netflixu či HBO GO sú tieto dáta filmy a seriály a v prípade GeForce NOW od firmy NVIDIA sú týmito dátami vizuály hry, ktoré sa v reálnom čase vypočítavajú v dátových centrách a potom sa posielajú internetom do vášho zariadenia.

S cloudom sa stretnete aj v prípade služieb ako OneDrive, Disk Google alebo Dropbox, ktoré vám vytvoria v dátových centrách vaše privátne úložisko a môžete si naň ukladať ľubovoľné dáta. Alebo ak používate zariadenia od Applu, potom s cloudom prichádzate do styku a ani si to neuvedomujete – fotky, ktoré sa synchronizujú naprieč všetkými vašimi Apple zariadeniami či zálohy v iCloude, to všetko funguje vďaka cloudu.

Osobne mi cloudové služby spríjemňujú a uľahčujú život. Odstraňujú mnohé bariéry, ktoré som v minulosti musel riešiť ja. Nie je to tak dávno, čo sme používali na počúvanie hudby mp3 prehrávače. A to bolo obdobie, kedy jediný spôsob, ako na Slovensku legálne získať mp3 súbory, bolo zakúpenie CD nosiča a jeho zálohovanie vo forme mp3 súborov. Bolo to otravné, nehovoriac o tom, že človek mal veľmi obmedzený prístup iba k určitej hudbe, ktorú si musel sám vyhľadať. Rovnako to bolo aj s filmami, ktoré sme kupovali na DVD nosičoch.

Dnes je situácia iná. V Spotify si v priebehu minúty nájdete hudbu, ktorá sa hodí do vašej aktuálnej nálady či aktivity. Pár ťuknutí na displej telefónu vás delí od toho, aby ste si vypočuli celú diskografiu vášho obľúbeného umelca a získali odporúčania ďalších umelcov, ktorí hrajú podobný štýl hudby. Pri sledovaní filmov cez Netflix vás neotravujú reklamy, ktoré spravia z 90 minútového filmu 3-hodinovú celovečernú zábavu. Namiesto toho si pozriete dva filmy, pričom ten druhý vám odporučí služba na základe vašich preferencií.

Preinštalovanie systému Windows alebo prechod na nový testovací notebook je vďaka cloudu otázka polhodiny. Dáta nemusím zálohovať na externý disk, nemusím ich prenášať medzi počítačmi pomocou USB. Viem, že keď si nastavím nový testovací notebook, budem ho mať presne v takom stave ako môj domáci počítač. A to je super.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Nechajte nám správu