Tom Gruber je na odchode z Apple. Správu zverejnil ako prvý portál The Information.

Otriasa sa tím zodpovedný za vývoj virtuálneho hlasového asistenta od Apple v základoch? Všetko nasvedčuje tomu, že áno. Je tomu len pár dní, čo úspešná firma s logom nahryznutého jablka oznámila zaujímavú akvizíciu z Google v podobe Johna Giannandreau. Bývalý šéf vyhľadávania a umelej inteligencie v Google zmenil dres a po takmer osemročnom pôsobení sa rozhodol zobrať do rúk zodpovednosť za oblasti strojového učenia a AI u jedného z úhlavných konkurentov. Je hlavným dôvodom odchodu Grubera z Apple práve akvizícia Giannandreau? Gruber oponuje, že hlavnou príčinou je oddych a osobné hobby v podobe fotografovania a ochrany prírody.

Tom Gruber spoločne s Dougom Kittlausom a Adamom Cheyerom pred desiatimi rokmi založili spoločnosť Siri Inc., čiže firmu, ktorá stála za zrodom originálnej aplikácie s totožným názvom. Už o dva roky neskôr firmu kúpil Apple za úctyhodných 200 miliónov amerických dolárov a spolu s ňou zobral trojicu jej zakladateľov pod svoje krídla. Apple neváhal a Siri integroval hneď nasledujúci rok do iPhonu 4S a ohromil ňou ako odbornú, tak i laickú verejnosť. Jej hegemónia medzi hlasovými asistentmi síce trvala niekoľko rokov, aktuálne však iba dýcha na chrbát úspešnejšej a komplexnejšej Alexe od Amazonu či Assistentovi od Google.

Experti na AI v Apple. Zľava Eddie Cue, Tom Gruber, Alex Acero a Craig Federighi

Tom Gruber je posledným z trojice zakladateľov Siri Inc., ktorí sa rozhodli opustiť rady Apple. Dag Kittlaus a Adam Cheyer odišli už pred 6 rokmi a založili známu firmu Viv Labs, ako ďalší úspešný startup v segmente inteligentných asistentov. Viv Labs, pre zmenu, kúpil juhokórejský Samsung a firemné „know how“ zužitkoval pri kreovaní svojho osobného asistenta známeho pod menom Bixby.

Viaceré zdroje blízke Apple tvrdia, že virtuálna hlasová asistentka Siri je už dlhšie brzdená rozličnými konfliktmi vo vývojom tíme a skutočne stráca svoj potenciál i dych v porovnaní s najväčšími konkurentmi. Najbližšie mesiace a roky ukážu, či aktuálne personálne zmeny padnú na úrodnú pôdu.

Zdroj: The Verge

 

Prečítajte si aj:

Google Asistent pracuje už s 5000 zariadeniami, Siri zatiaľ len s dvesto

 

Značky:

Nechajte nám správu