Apple klesol oproti vlaňajšku o jedno miesto. Môže za to najmä vzostup texaskej ropno – plynovej korporácie Exxon Mobil, ktorá populárnu technologickú firmu predbehla.

Apple bezpochyby patrí k najhodnotnejším firmám na svete. Svedčí o tom aj fakt, že v tohtoročnom rebríčku Fortune 500 obsadil technologický gigant zo Sillicon Valley výbornú štvrtú priečku. Ide o prestížny rebríček amerických firiem, ktorý v závislosti od výšky ich hrubého obratu každoročne už od roku 1955 publikuje známy časopis Fortune.

Tohtoročnému rebríčku neohrozene kraľuje americká sieť maloobchodných predajní Walmart s viac ako 500 miliardovým obratom, nasledovaný ropno – plynovým gigantom Exxon Mobile s vyše 244 miliardovým obratom. Na tretej priečke sa umiestnila nadnárodná holdingová spoločnosť Berkshire Hataway, vlastnená miliardárom Warrenom Buffettom, ktorá dosiahla viac ako 242 miliardový obrat. Hneď za nimi sa vďaka 229 miliardovému obratu umiestnil práve Apple. V prvej desiatke sa z technologicky zameraných firiem umiestnil ešte Amazon (8. pozícia) a tiež AT&T (9. priečka), ktorých nasledovali Verizon (16.), Alphabet (22.) a Microsoft (30.).

Tento rok je tomu už nepretržitých 24 rokov, odkedy Apple vstúpil do Fortune 500 a drží sa v ňom. Aj keď v ukazovateli hrubého zisku nie je na úplnom vrchole, treba spomenúť, že celú top trojku poráža v čistom zisku. Kým Apple vyprodukoval v roku 2017 čistý zisk v sume 48,3 miliárd amerických dolárov, Walmart sa musel uspokojiť s 9,9 miliardami, Exxon Mobil s 19,7 a Berkshire Hathaway s o 44,9 miliardami dolárov.

Top 10 firiem z Fortune 500:

Zdroj: MacRumors

Prečítajte si aj:

Globálny predaj smartfónov medziročne klesol o 3%. Rekordne stúpa iba Xiaomi

 

Nechajte nám správu